Ryszard Kalisz

Ryszard Kalisz – notka biograficzna

Ryszard Kalisz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków lewicy w Polsce. Nawet dziś, choć odsunął się od czynnej polityki i spełnia się jako prawnik, pozostaje postacią lubianą i dobrze znaną także tym osobom, które nie śledzą na co dzień tego, co dzieje się w Sejmie, Senacie czy w świecie publicystyki. Ryszard Kalisz to postać barwna, odznaczająca się sporym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Jego życiorys nie jest przy tym pozbawiony pewnych kontrowersyjnych wydarzeń.

Młodość w czasach PRL

Urodził się w Warszawie w 1957 roku w dniu 26 lutego jako Ryszard Roman Kalisz. Mając około 21 lat wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Już wcześniej był zaś członkiem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Pełnił w nim nawet funkcję wiceprzewodniczącego głównej komisji rewizyjnej.

Śladami swego ojca, Andrzeja, postanowił pójść ścieżką prawniczą kariery. Podobnie jak on został adwokatem. Ryszard Kalisz studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Naukę zakończył w 1980 roku, a w kolejnych latach odbywał aplikację sądową oraz adwokacką. Od 1987 sam praktykował jako adwokat w swojej indywidualnej kancelarii. W 1989 roku był ekspertem w obradach Okrągłego Stołu.

Kariera polityczna w wolnej Polsce – od Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej do SLD

Ryszard Kalisz ma długą i bogatą karierę polityczną. Po przemianach ustrojowych już w 1990 roku zdecydował się na przystąpienie do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Później zaś, bo w 1999 roku, był jednym z założycieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej. O jego pozycji i znaczeniu w tamtym czasie może świadczyć to, że został wybrany do zarządu krajowego tej partii.

Zanim to jednak nastąpiło, między 1993 a 1996 rokiem, pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Trybunału Stanu. Był również przedstawicielem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Pracował także w jego Kancelarii jako sekretarz stanu w latach 1997-2000, a od 1998 do 2000 roku pełnił obowiązki jej szefa. Z prezydentem Kwaśniewskim współpracował w czasie wyborów w 2000 roku, pomagając w jego reelekcji. Od 2000 roku był członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W 2001 roku Ryszard Kalisz został wybrany jako poseł do Sejmu. Startował rzecz jasna z okręgu warszawskiego. Był aktywnym parlamentarzystą. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Ustawodawczej, a także był przez pewien okres członkiem komisji śledczej do zbadania afery Rywina (członkiem komisji śledczej stanie się także w 2008 roku, tym razem w komisji do zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy). Był obserwatorem w Parlamencie Europejskim, a formalnie przez krótki czas był nawet eurodeputowanym, po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. W tym okresie został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Marka Belki (doniesienia medialne po roku urzędowania doprowadziły do tego, że podał się do dymisji, która nie została przyjęta).

W kolejnych wyborach w 2005 roku ponownie został wybrany na posła. Tym razem okazał się najbardziej popularnym politykiem lewicy – zdobył największą liczbę głosów wśród kandydatów SLD. Później wybrano go na posła także w 2007 roku oraz w 2011 roku. Przez ten czas Ryszard Kalisz działał w partii SLD, przez większość czasu będąc w zarządzie tego ugrupowania. Startował nawet na jego szefa, ale przegrał z Leszkiem Millerem. Z czasem zaczął się jednak oddalać od głównego nurtu partii. W 2013 roku został zawieszony jako członek SLD, a następnie z niej usunięty. Utworzył własne stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska, nawiązując współpracę z inicjatywą Europa Plus. W 2015 roku zrezygnował z czynnego udziału w polityce, ale nadal pojawia się w przestrzeni publicznej jako komentator.

Poza głównym nurtem polityki – Ryszard Kalisz prywatnie

Ryszard Kalisz jest znany ze swojego nieco jowialnego sposobu bycia. Choć jest człowiekiem o okrągłej sylwetce, nie sprawia wrażenie człowieka, który miałby z tego powodu jakiekolwiek kompleksy. Pomaga mu w tym duży dystans do siebie, a także poczucie humoru. Lubi i stosuje satyrę. Inteligencja, wykształcenie i językowa swada sprawiają, że jest ciekawym rozmówcą, którego słucha się z zainteresowaniem – właśnie te cechy pozwoliły mu zjednać sobie przychylność wyborców.

Jednocześnie takie bezpośrednie podejście sprowadzało także na niego krytykę. Zdarzało się, że zbyt swobodny sposób prowadzenia rozmów przynosił mu kłopoty, a własna elokwencja czasem prowadziła go w rejony, które nie okazywały się dla niego korzystne. Tak było w roku 2000, gdy naruszył dobre imię radnego Jacka Żalka i pomówił go w związku z jedną z sytuacji na wiecu Aleksandra Kwaśniewskiego. Naraziło go to na postępowanie karne oraz doprowadziło do wszczęcia procedury o ułaskawienie ze strony prezydenta Kwaśniewskiego w 2005 roku. Trzeba zarazem przyznać, że w działalności publicznej, prowadzeniu dysput i politycznych sporów Kalisz zazwyczaj jest osobą dość zrównoważoną i koncyliacyjną, acz zarazem stanowczą w poglądach.

Ryszard Kalisz jest autorem (lub współautorem) trzech książek – „Ryszard i Polska – Dlaczego jest, jak jest?”, „Ryszard i kobiety”, a także „Z prawa na lewo”. Opowiadają one o jego życiu, jego poglądach i jego doświadczeniach w polityce. Posiada odznaczenia takie jak Złoty Krzyż Zasługi (otrzymany w 1997 roku), Order Zasługi Republiki Włoskiej I klasy (2000 rok), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005 rok), Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2005 rok).

Obecnie były polityk spełnia się jako adwokat. Wciąż jednak deklaruje się jako człowiek lewicy z krwi i kości, pragnący obecności silnej i dynamicznej partii lewicowo-liberalnej. Prywatnie Ryszard Kalisz ma byłą żonę, Annę Żur-Kalisz, z którą rozwiódł się 2009 roku. Obecnie jest żonaty ponownie, a jego wybranką została Dominika Lis, również prawniczka, która cieszyła się zainteresowaniem tabloidów ze względu na wiek – jest o 30 lat młodsza od swego męża. To zainteresowanie plotkarskich pism sprawiło, że Kalisz zaczął być zaliczany do grona celebrytów. Kalisz ma dwóch synów. W 2013 roku urodził się Ignacy, ze związku z Ingą Pietrusińską. W 2015 urodził się mu drugi syn, Fryderyk, już z małżeństwa z Dominiką Lis.

Bibliografia:


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *