Włodzimierz Czarzasty jest jedną z czołowych postaci polskiej lewicy. Od lat działa jako sprawny polityk, co w efekcie doprowadziło go na partyjne szczyty w Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a później pozwoliło mu stać się współtwórcą Nowej Lewicy. Jest krytycznie nastawiony do kościoła. To polityk z sercem po lewej stronie o ciętym i wyrazistym języku.
Droga do polityki – od PZPR do przewodnictwa SLD
Włodzimierz Czarzasty urodził się 3 maja 1960 roku w Warszawie. Jako działacz i aktywista dał się poznać już w okresie studiów w latach 80., w czasie których pełnił funkcję przewodniczącego Rady Uczelnianej Zrzeszenia Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego. Był także wiceprzewodniczącym Rady Okręgowej ZSP, jak również wiceprzewodniczącym ZSP. Był też członkiem Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Ukończył zaś studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W tym okresie wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, której członkiem był od 1983 do 1990 roku.
W latach 90. Włodzimierz Czarzasty podjął działalność społeczno-polityczną w ramach Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Później był zaś jednym z członków Stowarzyszenia “Ordynacka”. W 2006 roku wybrano go nawet na przewodniczącego tej organizacji. Dopiero w 2017 roku zastąpił go w tej roli Marian Kubalica. Od 1999 do 2005 roku uczestniczył w pracach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jako jej członek (ustąpił na kilka miesięcy przed upływem kadencji).
Czarzasty od lat był związany z branżą wydawniczą i mediami. Jeszcze w latach 80. XX wieku był dyrektorem Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art. Później prezesował oficynie wydawniczej Muza, a jeszcze później był współwłaścicielem wydawnictwa Wilga. Zasiadał też w radach nadzorczych Polskiego Radia oraz spółki Euromedia. Prywatnie ma brata, jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Jednym z jego hobby jest ornitologia. Należy do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Czarzasty jeszcze w latach 90 starał się o to, by dostać się do Sejmu. Kandydował już w 1997 roku z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do partii zapisał się jednak dopiero w 2010 roku. Wkrótce stał się jednym z liderów jej mazowieckich struktur. Sześć lat później objął funkcję przewodniczącego.
Konsolidacja – od Sojuszu Lewicy Demokratycznej do Nowej Lewicy
Włodzimierz Czarzasty przejął przywództwo w trudnym momencie dla SLD. W 2015 roku odbyły się wybory parlamentarne, w których koalicja lewicowych ugrupowań nie dostała się do Sejmu Rzeczypospolitej. W wyniku porażki dotychczasowy lider – Leszek Miller – zdecydował się oddać stery w partii.
Włodzimierz Czarzasty stał się jego następcą, wygrywając w wewnętrznych wyborach z Jerzym Wenderlichem. Dla wielu jego wybór mógł być zaskoczeniem, ale Czarzasty od lat był prominentnym działaczem lewicy. W końcu stanął przed szansą, by się wykazać i odbudować pozycję SLD. Jego zadaniem było pozwolić formacji przetrwać poza Sejmem oraz doprowadzić partię, jeśli nie do zwycięstwa, to do powrotu do parlamentu.
Sztuka ta udała mu się w 2019 roku. Odbyły się wtedy wybory parlamentarne do Sejmu IX kadencji. Zjednoczone pod jednym sztandarem lewicowe partie tym razem przekroczyły prób wyborczy. Jako trzecia siła polityczna wprowadziły do Sejmu 49 posłów. Jednym z nich był Włodzimierz Czarzasty. Wkrótce wybrano go też wicemarszałkiem Sejmu.
Czarzasty dał się poznać jako zwolennik konsolidacji na lewicy. Jego rządy w SLD doprowadziły do bliższego nawiązania współpracy z Wiosną, partią Roberta Biedronia. W efekcie w 2021 roku formalnie powstała Nowa Lewica – centrolewicowe ugrupowanie, w którym Czarzasty jest współprzewodniczącym.
Czarzasty stara się skupiać wokół siebie ludzi o różnych przekonaniach, ale zjednoczonych wspólną wizją. Z jego aktywności politycznej wynika, że lewica powinna być liderem w walce o prawa pracownicze, równość społeczną i walkę z nierównościami. Lewica ma być ugrupowaniem, które zawsze będzie stawało po stronie zaniedbywanych i wykluczanych przez system. Czarzasty jest przekonany, że lewica jest potrzebna Polsce, a jego frakcja jest w stanie skutecznie przeciwdziałać rosnącej polaryzacji i nierównościom społecznym.
Kontrowersje wokół Włodzimierza Czarzastego
Choć na przełomie wieków Czarzasty nie był anonimową postacią, dla większości Polaków jego osoba nie była zbyt rozpoznawalna. Zmieniło się to wraz z tzw. aferą Rywina. Jego nazwisko zostało z nią powiązane, gdy znalazło się w raporcie sejmowej komisji śledczej (autorstwa Zbigniewa Ziobry) dotyczącym propozycji korupcyjnej złożonej przez Lwa Rywina wobec przedstawicieli spółki medialnej Agory. Czarzasty był tam wymieniony jako jedna z osób z tzw. grupy trzymającej władzę. W jej skład mieli wchodzić: Aleksandra Jakubowska, Robert Kwiatkowski, Lech Nikolski, Leszek Miller i właśnie Włodzimierz Czarzasty. Polityk nie usłyszał jednak żadnych zarzutów prokuratorskich związanych z tą sprawą.
Nie były to jednak jedyne kontrowersje wokół Włodzimierza Czarzastego. Część osób, które odeszły z SLD za jego przewodnictwa w partii, wyrażały sprzeciw wobec jego metod zarządzania ugrupowaniem. Zarzucano mu autorytarne podejście i nieliczenie się ze zdaniem innych. Również niektóre wypowiedzi Czarzastego – na przykład na temat PRL czy odnośnie wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej – spotkały się z krytycznym przyjęciem nie tylko na lewicy, ale i w oczach opinii publicznej.
Włodzimierz Czarzasty – polityk z misją
Kariera polityczna Czarzastego przez długi czas była przyćmiona przez sylwetki innych liderów lewicowych frakcji. Zdecydowanie nie jest to jednak postać z drugiego szeregu. Polityk ten konsekwentną działalnością i aktywnością społeczną wypracował sobie pozycję jednego z liderów lewicy. Jego wyraziste poglądy oraz zdolność do skutecznej pracy wewnątrz swojego ugrupowania, przyciągnęły uwagę opinii publicznej i zwróciły uwagę na jego osobę.
Budując silną pozycję lewicy i jednocząc różne frakcje w jej obrębie, Włodzimierz Czarzasty dąży do stworzenia wpływowego i silnego ugrupowania na polskiej scenie politycznej. Jego determinacja i zdecydowanie w parciu do wyznaczonego celu zyskały mu szacunek zarówno wśród zwolenników lewicy, jak i poza nią. Czarzasty nie unika trudnych tematów i podejmuje odważne decyzje, a jako lider lewicy, jest jednym z najważniejszych polityków w kraju.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Czarzasty
- https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/posel.xsp?id=055&type=A
- https://mamprawowiedziec.pl/polityk/50768_wlodzimierz_czarzasty
- https://sejm.gov.pl/wicemarszalkowie9.nsf/bio.xsp?id=055
Dodaj komentarz