Serwis poświęcony elitom politycznym w Polsce po 1989 roku (Okrągły Stół)
Aktualności / Apele

List protestacyjny do Watykanu !!!

2019-02-20

 

List protestacyjny do Watykanu w sprawie beatyfikacji arcybiskupa greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego, hitlerowskiego kolaboranta.

Jeżeli ktoś z Państwa chce się dołączyć do sygnatariuszy, to proszę na e-mail tadeusz@isakowicz.pl przesłać swoje imię i nazwisko oraz nazwę miejscowości (ewentualnie funkcję lub zawód).

http://isakowicz.pl/list-protestacyjny-do-watykanu-w-sprawie-beatyfikacji-arcybiskupa-greckokatolickiego-andrzeja-szeptyckiego-hitlerowskiego-kolaboranta/?fbclid=IwAR0dKAobGI_k6eee-gButt-cBrVkrk4nL2isJPyc8egmeWTRi0PLYs4VfjA
 


Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych apeluje do wszystkich Polaków o wsparci

2018-12-24

 

Szanowni Państwo
z przykrością i niedowierzaniem informujemy że w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy oficjalne pismo z Muzeum Auschwitz, z którego wynika wykluczenie Rodzin Polskich Ofiar z uroczystości rocznicowych w dniu 27 stycznia 2019r.

Muzeum (czytaj dyr. Cywiński) ” ukarało” nas tą decyzją za jedną Biało-czerwoną flagę, która tak strasznie „przeszkadzała” na ubiegłorocznej uroczystości.

Muzeum Auschwitz nie znosi głosu prawdy, bo PRAWDA OSKARŻA!!!

Prosimy o należyte stanowisko w tej haniebnej dla Polaków sprawie odpowiedzialnych za dyskryminacje, poniżanie Rodzin Polskich Ofiar przez Muzeum Auschwitz.

Oczekujemy na reakcje ze strony #Ministerstwakultury #MinisterstwaSprawiedliwosci #MinisterstwaSprawWewnetrznych #KancelariaPrezydenta #KancelariaRadyMinistrow #PrezydentPolskiAndrzejDuda #PremierPolskiMateuszMorawiecki #UrzaddoSprawKombatantowiOsobRepresjonowanych Bartłomiej Wróblewski

Waldemar Buda Zbigniew Hoffmann Lidia Staroń Paweł Rychlik Adam Andruszkiewicz Kornel Morawiecki Mateusz Rozmiarek Julia Duras Marek Jakubiak Kukiz’15 Poznań Agnieszka Boniecka Witold Gadowski
Ula Kowalska Dominika Pawlikowska Ewa Heidrych Ewa Ciosek Ewa Jemielity Lidia Dudziak Lidia Sztur-Majchrzak Piotr Lemieszek Arecky Soboś Maria Nadolska Maria Wielebska Marta Ślusarek Tomasz Jęczmionka Danuta Szafoni Joanna Płotnicka Joanna Frankiewicz Joanna Wargin-Torchała Joanna Jabłońska Anna Mykytyn Krystyna Uta Różańska Gorgolewska Krystyna Rutkowska Romek Wójcicki Ewa Kowalska Despud Bogdan Zalega Łukasz Wolak Michał Kamiński Piotr Kaczmarek Rafał Piegat …

Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych apeluje do wszystkich Polaków o wsparcie!!!


Odwołać Żurawskiego vel Grajewskiego

2018-12-05

 

W związku ze skandalicznymi wypowiedziami członka Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości, członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i doradcy MSZ Pana Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, żądamy jego natychmiastowej dymisji.

Kilka dniu temu doradca MSZ wypowiedział się skandalicznie odnośnie do Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich – "Głupich w każdej nacji pod dostatkiem, niestety. Na szczęście ludzie określających się mianem "środowisk kresowych" nie rządzą Rzecząpospolitą”.

Uważamy, że Przemysław Żurawski vel Gajewski jest gwarantem na kolejne 4 lata wulgarnie interpretowanego giedroycizmu. Nie taką politykę wschodnią wyobrażali sobie Polacy głosujący na rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Pan Przemysław Żurawski vel Grajewski konsekwentnie udowadnia, że w swojej działalności ignoruje polską rację stanu. Wspomniany komentarz wyrażający pogardę wobec Kresowian został napisany w ramach wyrażania solidarności z Petro Tymą, negacjonistą wołyńskim, prezesem Związku Ukraińców w Polsce, któremu środowiska kresowe chcą odebrać wysokie odznaczenie państwowe nadane jeszcze przez Bronisława Komorowskiego.

Wcześniej Przemysław Żurawski vel Grajewski jednoznacznie opowiadał się przeciwko zbyt zdecydowanej polityce wobec Republiki Litewskiej w zakresie wymagania na tym państwie przestrzegania praw narodowych Polaków na Wileńszczyźnie. Z kolei w kwestii udzielenia Ukrainie pożyczki o wysokości 4 miliardów złotych Żurawski vel Grajewski wypowiedział się wprost, iż nie jest istotne, czy Kijów te pieniądze zwróci.

W Polsce panuje wolność słowa i wyrażania poglądów, jednak istotne jest pytanie - dlaczego osoba o tego typu przekonaniach ma wpływać na politykę państwa polskiego? Wierzymy głęboko, że jest to tylko nieporozumienie i pojedynczy błąd w polityce kadrowej obecnych władz Polski. W innym wypadku należałoby stwierdzić, że Prawo i Sprawiedliwość podpisuje się pod tego typu przekonaniami.

Marcin Siembida,
działacz kresowy, Radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli

Michał Horbaczek,
prezes Stowarzyszenia "Razem dla Kresów"

Marcin Skalski,
redaktor portalu Kresy.pl

Marek Ostapko, 
działacz kresowy, prezes stowarzyszenia "Przyjazny Samorząd"

------------------------------------
Jeśli zgadzasz się z treścią listu i chcesz się pod nim podpisać, napisz na adres email: marcin.siembida@gmail.com
fot. youtube


Apel o nadanie Orderów Orła Białego obrońcom Lwowa !

2018-08-01

Bardzo aktywne w trosce o narodową pamięć środowiska kresowe i patriotyczne z Żar zwróciły się do Prezydenta RP z wnioskiem o pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego bohaterskich Obrońców Lwowa, późniejszych generałów brygady Wojska Polskiego, bohaterów kampanii wrześniowej: Romana Abrahama i Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

Jeden z pomysłodawców, członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Żarach doktor Zbigniew Kopociński ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w tej miejscowości podkreślił w rozmowie z portalem, że w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości należy przypomnieć o wielkiej ofierze krwi, jaką ponieśli lwowiacy w służbie Ojczyzny, zwłaszcza dzisiaj, kiedy nasi politycy kierując się źle rozumianą poprawnością polityczną „zapominają” o Lwowie, Wilnie i Kresach Wschodnich.

Jako dowód takiej postawy przytoczył niechęć, z jaką spotykają się patriotyczne inicjatywy służące uhonorowaniu kresowych bohaterów, np. patronat ulicy dla szefa sanitarnego Naczelnej Komendy Obrony Lwowa majora Lesława Węgrzynowskiego we Wrocławiu, budowa kopca Obrońców Lwowa, prelekcja dla amerykańskich żołnierzy na temat Obrony Lwowa, akcja „Oddajcie Orlętom lwy”.


Z bolesnym zdumieniem środowiska kresowe przyjęły fakt, że w prezydenckim komitecie honorowym powołanym w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości znalazło się miejsce dla mniejszości narodowych, a nie ma tam żadnej organizacji kresowej. Obrona Lwowa to fundament polskiej niepodległości, dlatego też na setną rocznicę jej odzyskania należy w sposób godny uhonorować jej bohaterów - powiedział dr Kopociński.

We wniosku skierowanym do Kancelarii Prezydenta RP kresowiacy przypomnieli wielkie zasługi obu generałów, których pełen trudów i cierpienia los symbolizował dzieje Polski w XX wieku.
 To brawurowo dowodzący sektorem Góra Stracenia podczas Obrony Lwowa Abraham zerwał 22 listopada 1918 roku z ratusza niebiesko-żółtą flagę ukraińską i zawiesił biało-czerwoną, co stało się symbolem zwycięstwa. Boruta-Spiechowicz - wcześniej żołnierz II Brygady Legionów Polskich ranny pod Rarańczą w1915 roku - odegrał zaś jedną z kluczowych ról jako dowódca II Grupy Operacyjnej, któremu podlegały trzy odcinki: IV - Dworzec Główny, V - Szkoła Sienkiewicza (legendarna lwowska reduta) i VI - Podzamcze.

Wnioskodawcy zaznaczyli, że obaj ci żołnierze pisali złotymi zgłoskami swoją legendę tocząc w okresie komunistycznego zniewolenia heroiczną walkę w obronie dewastowanego przez Sowietów cmentarza Obrońców Lwowa i sprzeciwiając się zakłamywaniu polskiej historii. Przypomnieli, że w sierpniu 1975 roku z ich inicjatywy w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze odsłonięto tablicę ku czci Orląt Lwowskich, przy której zaciągnęli wartę honorową, a Prymas Polski ksiądz kardynał Stefan Wyszyński dokonał aktu jej poświęcenia. Rok później złożyli na Jasnej Górze - razem z gen. Janem Jagminem-Sadowskim - swoje Krzyże Orderu Wojennego Virtuti Militari jako wyraz protestu wobec odznaczenia przez władze PRL przywódcy Związku Sowieckiego Leonida Breżniewa Krzyżem Wielkim VM. Działo się to w obecności Księdza Prymasa i metropolity krakowskiego ks. kardynała Karola Wojtyły.

Obaj niezwykli generałowie, w czasach, gdy słowo Lwów było zakazane, stanowili bastion polskiej pamięci narodowej. Dzięki takim ludziom, mimo całych dziesięcioleci prób wymazywania Lwowa i Kresów Wschodnich z polskiej historii, nie udało się tego uczynić i nigdy się nie uda. Stanowili znakomity wzorzec prawego i zgodnego z honorem oficera Wojska Polskiego postępowania, bez względu na okoliczności i panujący ustrój. Bronili Ojczyzny z bronią w ręku, przelewali za nią krew, ale także prowadzili walkę piórem i słowem, by oszczercom nie udało się wykoślawić naszych dziejów” - czytamy we wniosku do Prezydenta RP.


Kresowiacy przypomnieli też, że w czasach PRL niemożliwe było uhonorowanie obu bohaterów najwyższym odznaczeniem, ale teraz niepodległa Polska może im się odwdzięczyć za wierną służbę.
 „Apelujemy do Pana Prezydenta, aby zechciał pan pójść drogą wytyczoną przez Prymasa Tysiąclecia oraz naszego świętego Jana Pawła II i oddał najwyższą cześć panom generałom Abrahamowi i Borucie-Spiechowiczowi odznaczając ich pośmiertnie Orderem Orła Białego. Setna rocznica odzyskania niepodległości jest chyba najlepszą sposobnością, by pokłonić się w ten sposób tym, którzy dla Rzeczpospolitej oddali całe swe życie” - napisali do prezydenta Andrzeja Dudy


Oni twierdzą że Polska ponosi winę za Holokaust!

2018-02-08

 

Lista tzw. polskich autorytetów, które w histerycznym tonie apelują o wycofanie się z pomysłu karania za szkalujące Polskę kłamstwa robiące z nas naród sprawców Holokaustu. (2018r)

 „My, niżej podpisani zwracamy się do opinii publicznej powodowani troską o stan relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Apelujemy o wyciszenie emocji w imię wspólnego dobra, jakim są prawda i budowany od ćwierćwiecza dialog.

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, przyjęta 26 stycznia 2018 przez polski Sejm i skierowana do dalszej legislacji, przewiduje karę do trzech lat więzienia dla każdego, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”.

Ten niefortunny zapis odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie, budząc liczne zastrzeżenia – logiczne, moralne i prawne, na co nie wyrażamy zgody!

Anne Applebaum

Timothy Garton Ash

Anna Barańczak

Maria Barcikowska

Witold Bereś

Bogdan Białek

Anna Bikont- http://yelita.pl/artykuly/art/bikont-kruczkowska

Yael Birenbaum

Halina Birenbaum

Jacek Bocheński

Teresa Bogucka

Krzysztof Burnetko

Anna Dodziuk

Barbara Engelking - http://yelita.pl/artykuly/art/engelking-boni

Zofia Floriańczyk

Andrzej Friedman

Beata Fudalej

Jolanta Gałązka-Friedman,

Konstanty Gebert - http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=gebert-konstanty

Agnieszka Glińska

Jan Tomasz Gross

Irena Grudzińska-Gross

Mikołaj Grynberg

Jan Hartman - http://yelita.pl/artykuly/art/hartman

Jan Hertrich-Woleński

Agnieszka Holland - http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=holland

Krystyna Janda,

Maria Janion

Zofia Jankiewicz

Jacek Kleyff

Sergiusz Kowalski

Stanisław Krajewski

Maria Kruczkowska

Krystyna Krynicka

Ryszard Krynicki

Ireneusz Krzemiński

Joanna Kurczewska

Jacek Kurczewski

Jarosław Kurski

Aleksander Kwaśniewski

Andrzej Leder

Wojciech Lemański

Paweł Liberski

Barbara Mechowska-Kleyff

Edward Mitukiewicz

Krzysztof Niedałtowski

Przemysław Nowacki

Stanisław Obirek

Janusz Onyszkiewicz

Piotr Pacewicz

Monika Płatek

Masza Potocka,

Stanisław Radwan

Shoshana Ronen

Jacek Różycki

Andrzej Rzepliński

Paula Sawicka

Dorota Segda,

Radek Sikorski

Marek Siwiec - http://yelita.pl/artykuly/art/siwiec

Jarosław Sławek

Aleksander Smolar

Kazimierz Sobolewski

Piotr Sommer

Krystyna Starczewska

Andrzej Stasiuk

Dariusz Stola

Joanna Szczęsna

Kazimiera Szczuka - http://yelita.pl/artykuly/art/szczuka

Monika Sznajderman

Piotr Szwajcer

Paweł Śpiewak - http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=spiewak-pawel

Frank Telling-Saphar

Róża Thun

Olga Tokarczuk

Joanna Tokarska-Bakir

Aleksandra Trzaska

Mikołaj Trzaska

Magdalena Tulli

Grzegorz Turnau

Marian Turski

Piotr Wiślicki

Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Maja Zagajewska

Adam Zagajewski

Katarzyna Zimmerer

Jacek Żakowski.